Torssell: Mer potential i upprekylen

Stockholmsbörsen har studsat upp efter det kraftiga börsfallet i början av april. Trenden är alltjämt negativ, men än syns inga tecken på att upprekylen är över, skriver Johnny Torssell, teknisk analytiker på Carnegie Private Banking.


Efter säljsignalen i slutet av mars, då OMXS30-indexet punkterade ett viktigt stödområde samtidigt som MACD-indikatorn slog över till sälj, föll index med som mest 17 procent till den botten som träffades den 7 april. Nedgången aktiverade den så kallade 78%-regeln, vilket betyder att index i nästa upprekyl sannolikt inte tar sig över den senaste toppen, utan i stället noterar en lägre topp följt av en lägre botten.

Därefter har Stockholmsbörsen stigit två veckor i rad och jag ser fortfarande inga tecken på att upprekylen är över. Men eftersom vi har en säljsignal som senaste signal, och att 78%-regeln har aktiverats, navigerar jag efter att trenden är negativ fram till dess motsatsen bevisats.

Inte kund än? Ansök här för att bli kund och ta del av dagliga tekniska analyser.

Mitt huvudscenario indikerar att index har bottnat i en våg a som kommer att följas av en uppgång i våg b till mellan 2 430–2 510, följt av en våg c ned senare i år. Vågförloppet är inritat i diagrammet nedan, men givetvis kommer det inte spela ut exakt så – det är bara en illustration av det teoretiska vågförlopp jag navigerar efter.

Börskommentarer och aktiecase från Carnegie – prenumerera på Veckans Viktigaste.

Teknisk analys varje dag

Få tillgång till mer topprankad aktieanalys och teknisk analys

Bli kund

Relaterade artiklar

Torssell: Kraftigt översåld börs
Teknisk analys

Torssell: Kraftigt översåld börs

Stockholmsbörsen är rejält översåld efter senaste veckornas ras. En upprekyl lär snart komma, men den...

Torssell: Säljsignal efter börsfall
Teknisk analys

Torssell: Säljsignal efter börsfall

I förra veckan föll Stockholmsbörsen för tredje veckan i rad. Nedgången ledde till att säljsignaler...